Grįžti prie straipsnių

Prírodné zložky v boji proti potu

Každý človek sa potí a pot je jedným z ukazovateľov nášho zdravotného stavu. Niekedy však nadmerné potenie môže byť problémom. Nikto nemá rád mokré škvrny na oblečení alebo nepríjemný zápach, ktorý znepríjemňuje každodenný život, ale so správnou kozmetikou si s tým môžete poradiť. Odporúčame vám vyberať si prírodné zložky proti poteniu a jemnú kozmetiku, ktorá nezasahuje do vylučovania potu.

Je vylučovanie potu zlé?

Je potrebné bojovať proti potu a treba ho odstrániť? V žiadnom prípade! Pot má v našom tele naozaj dôležité funkcie. Prostredníctvom neho sa naše telo ochladzuje a zároveň reguluje teplotu. Viac sa potíme, keď cítime strach, úzkosť, ale aj vzrušenie. Treba poznamenať, že množstvo a dokonca aj zápach po potení závisí od mnohých faktorov; činnosť potných žliaz ovplyvňujú hormóny, strava, zdravie a dokonca aj podnebie. Keď nám nepríjemný zápach spôsobuje nepríjemné pocity, oplatí sa bližšie pozrieť na kozmetiku, ktorú používame, a vybrať si takú, ktorá lepšie absorbuje pot. Nemali by zasahovať do procesu tvorby potu, ale jednoducho absorbovať vlhkosť a neutralizovať zápach. Skôr ako budeme pokračovať, je vhodné vyvrátiť jeden mýtus - pot nemá zápach, je bez zápachu. Keď sa však dostane na povrch našej pokožky, stretne sa s baktériami, ktoré ho metabolizujú a spôsobujú jeho nepríjemný zápach.

Nadmerné potenie a hyperhidróza

Problém nastáva, keď hovoríme o poruchách potenia, ako je nadmerné potenie (zvýšené vylučovanie potu) alebo dokonca hyperhidróza (chronický stav zvýšeného potenia). Nadmerné potenie nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad našej pokožky, môže viesť k jej poškodeniu, zvýšiť absorpciu škodlivých látok a následne viesť k infekciám, plesňovým infekciám, spôsobiť kožné problémy, ekzémové lézie alebo infekcie nechtov. Nadmerné potenie a hyperhidróza zvyčajne postihuje podpazušie, nohy a ruky. Obe ochorenia sa však môžu vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela – na tvári, pokožke hlavy, krku a inde. Príčiny hyperhidrózy sú rôzne, takže ak máte na ňu podozrenie, v prvom rade sa oplatí absolvovať vyšetrenie a navštíviť lekára, následne zmeniť hygienické návyky a zvoliť správnu kozmetiku. Nadmerné potenie môže (ale nemusí!) súvisieť so stavmi, ako sú cukrovka, mykózy, poruchy štítnej žľazy, metabolické ochorenia a hormonálne zmeny počas tehotenstva alebo menopauzy a iné. Dobrou správou je, že hyperhidrózu možno liečiť – okrem iného sa na tento účel používajú botulotoxínové injekcie.

Čo používať proti potu? O druhoch kozmetických prípravkov

Každý má svoje vlastné spôsoby, ako sa vyrovnať s potením, ale základným kozmetickým prípravkom v každej kozmetickej taštičke je dezodorant. Je to však naozaj dezodorant? To sa oplatí skontrolovať. Mnoho ľudí nepozná rozdiel medzi dezodorantom, antiperspirantom a blokátorom potenia a po analýze svojej kozmetiky možno zistíte, že používate iný výrobok, ako ste si mysleli. Dezodorant nezastaví proces potenia, má antibakteriálny a neutralizujúci účinok na zápach potu. Veľmi často obsahuje aj vône, ktoré majú „zamaskovať” nepríjemnú vôňu príjemnou vôňou. Na druhej strane antiperspirant zabraňuje poteniu, zvyčajne obsahuje soli hliníka a pôsobí až 48 hodín. Blokátor je ešte účinnejší ako antiperspirant, nielenže potenie potláča, ale preniká aj do potných a mazových žliaz, môže pôsobiť až 72 hodín. Zastávame názor, že by sa nemalo hlboko zasahovať, pokiaľ na to nie je lekársky dôvod. Stojíme na strane prírody. V Škorčej ponuke nájdete rad dezodorantov v kréme, ktoré sú založené na prírodných zložkách. Používajú prírodné oleje a maslá, ako aj zložky absorbujúce vlhkosť. V súčasnosti sú na výber dva varianty dezodorantov – sodíkové a horčíkové dezodoranty pre citlivejšiu pokožku náchylnú na alergie. Sú k dispozícii v rôznych vôňach – krásne voňajú vďaka prírodným esenciálnym olejom. Môžete si vybrať aj verziu bez parfumácie.

Absorpčné zložky užitočné pri nadmernom potení

Podľa nášho názoru stojí za to skontrolovať prírodné absorpčné zložky skôr, ako siahnete po silnejších riešeniach. Medzi prírodné absorpčné zložky užitočné pri nadmernom potení patrí jedlá sóda, diatomitická zemina, biely íl a rôzne druhy škrobov (zemiakový, kukuričný, z maranty trstinovej). Môžeme si vybrať kozmetiku, ktorá obsahuje tieto zložky, alebo vyskúšať domáce prostriedky na odstránenie následkov nadmerného potenia.

Na čo pomáha sóda bikarbóna?

Sóda bikarbóna má mnoho využití – používame ju pri varení alebo čistení. Ako sóda pôsobí na pot?

  • Absorpcia pachov: Sóda bikarbóna, známa aj ako uhličitan sodný, má schopnosť absorbovať zápachy. Pri používaní dezodorantu so sódou bikarbónou jej jemné častice pohlcujú zápach spôsobený baktériami, ktoré vznikajú na pokožke v dôsledku potenia. Funguje to tak, že neutralizuje pachy, čím pomáha udržať vôňu dlhšie sviežu.
  • Regulácia pH: Prírodné dezodoranty často obsahujú zložky so zásaditým účinkom, ako je napríklad sóda bikarbóna. Ak je pH našej pokožky príliš kyslé, podporuje to rast baktérií zodpovedných za nepríjemný zápach. Sóda bikarbóna pomáha stabilizovať pH pokožky, udržiava ju zásaditejšiu, čo sťažuje rast baktérií.
  • Antibakteriálne vlastnosti: Sóda bikarbóna má tiež mierny antibakteriálny účinok. Baktérie prítomné na pokožke sú častou príčinou nepríjemného zápachu. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam pomáha sóda bikarbóna znižovať rast baktérií, čo vedie k zníženiu zápachu spôsobeného potom.

Sóda bikarbóna môže byť zložkou kozmetiky a doma si môžeme pripraviť špeciálny prípravok na potenie. Ako by sa mala sóda na potenie pripraviť? Máme pre vás niekoľko možností. Čajovú lyžičku sódy bikarbóny môžete skombinovať na kašovitú konzistenciu s nasledujúcimi zložkami:

  • vodou alebo.
  • s peroxidom vodíka alebo
  • s citrónovou šťavou.

Takto pripravenú pastu naneste na niekoľko okamihov do podpazušia alebo na iné miesta, kde sa výdatne potíte. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom dôkladne opláchnite vodou. Môžete tiež opomenúť opláchnutie prípravku, pokiaľ to nespôsobuje nepríjemné pocity.

Jednoduchším riešením je určite vybrať si prírodné dezodoranty so sódou bikarbónou v zložení. V škorčích dezodorantoch je sóda sprevádzaná aj inými látkami pohlcujúcimi vlhkosť a zápach, ako aj ošetrujúcimi zložkami, takže výrobky majú komplexný účinok.

Zemiakový, kukuričný a marantový škrob (arrowroot)

Ďalšie zložky, ktoré sa spájajú skôr s varením ako s hygienickou starostlivosťou, sú zemiakový, kukuričný alebo marantový škrob. Zemiakový škrob sa po celé generácie používal okrem iného aj pri starostlivosti o jemnú detskú pokožku pri plienkovej dermatitíde. Ak tenká a jemná pokožka detí vyzerá po použití škrobu lepšie, môžete si byť istí bezpečnosťou používania tejto metódy. V boji proti potu vykazuje škrob tieto účinky:

  • Absorpcia vlhkosti: Škrob, ako napríklad kukuričný alebo zemiakový škrob, má schopnosť absorbovať vlhkosť. Keď sa používa v dezodorantoch, môže absorbovať prebytočný pot, čím pomáha udržiavať pokožku suchú.
  • Zníženie trenia: Škrob môže tiež pôsobiť ako prirodzený prostriedok znižujúci trenie medzi pokožkou, čo môže pomôcť predchádzať podráždeniu pokožky spôsobenému trením a potením. Zníženie trenia môže byť užitočné najmä v oblastiach, ako sú podpazušie alebo oblasť pod prsiami, kde je pokožka vystavená intenzívnemu poteniu.
  • Neutralizácia zápachov: Škrob síce priamo neodstraňuje zápach spôsobený potom, ale pomáha udržiavať pokožku suchú, čo môže následne znížiť rozklad baktérií spôsobujúcich zápach. Tieto baktérie sa dobre vyvíjajú vo vlhkom prostredí, preto udržiavanie pokožky v suchu môže pomôcť znížiť ich rast.

V našich prírodných dezodorantoch v kréme nájdete rôzne druhy škrobov. Škrob sa môže používať aj samostatne alebo v zmesi so sódou bikarbónou. Najjednoduchšie ho nanesiete tak, že ho nanesiete na vatový tampón a napudrujete potiace sa miesto. Nezabudnite to vždy urobiť na suchú, čistú pokožku, hneď po umytí, pred potením, a potom postupujte ako vždy pri každodennej starostlivosti o pleť.

Hydroxid horečnatý, teda verzia soft

Prírodné dezodoranty v kréme od spoločnosti Štyri škorce na báze sódy bikarbóny úspešne nahradili antiperspiranty a blokátory u množstva ľudí. Ukázalo sa však, že niektorým ľuďom sóda neslúži, čo nás prinútilo vytvoriť ďalší variant deo. Jemná verzia bola vyvinutá ako reakcia na potreby alergikov, ktorých pokožka neznáša sódu, ľudí s citlivou pokožkou a tých, ktorých podpazušie je obzvlášť náchylné na podráždenie (napr. po holení). Sódu sme nahradili hydroxidom horčíka, známym aj ako horčíková pasta. Táto látka má niekoľko vlastností, ktoré sa v dezodorantoch považujú za veľmi prospešné:

  • Absorpcia vlhkosti: Hydroxid horčíka má schopnosť absorbovať vlhkosť, čím pomáha udržiavať pokožku suchú. Je obzvlášť užitočný pri nadmernom potení, pretože pomáha absorbovať prebytočný pot a znižuje pocit vlhkosti na pokožke.
  • Neutralizácia zápachu: Hydroxid horečnatý môže tiež pomôcť neutralizovať zápach spôsobený baktériami, ktoré vznikajú na pokožke pri potení. Tieto baktérie rozkladajú pot a produkujú nepríjemný zápach. Hydroxid horečnatý absorbuje tieto pachy, čím pomáha udržať vôňu dlhšie sviežu.
  • Upokojovanie podráždení: Hydroxid horečnatý môže mať tiež upokojujúce a upokojujúce účinky na pokožku. Môže pomôcť znížiť podráždenie a začervenanie, ktoré sa niekedy vyskytuje v dôsledku potenia alebo používania tradičných dezodorantov obsahujúcich silné chemické látky.